Przejdź do treści

Wyprawa do Albanii (Październik 2022)

W krainie kontrastów

Albania jest krajem gdzie można jeszcze swobodnie poruszać się po mało uczęszczanych turystycznie regionach które nie zostały jeszcze dotknięte znaczącym rozwojem cywilizacji, będąc jednocześnie w centrum Europy. W ostatnich latach odwiedza ten kraj coraz więcej turystów zagranicznych ze względu na jego ciepły klimat, atrakcyjne ceny oraz przyjaznych mieszkańców. Większość z nich preferuje jednak wypoczynek w nadmorskich kurortach, które zaczynają przypominać te znane mam z wysoko rozwiniętych krajów Europy. My zabierzemy państwa w podróż która pokaże wam ten kraj z nieco innej perspektywy, będziemy poruszać się drogami gruntowymi prowadzącymi przez mniejsze wioski, górskie przełęcze oraz mało odwiedzane malownicze plaże, obserwując przy tym jak wygląda codzienne życie przeciętnych albańczyków. Dla porównania zawitamy także do jednego z turystycznych kurortów. Odwiedzimy również historyczne oraz wyjątkowo urokliwe miejsca. Nie zabraknie również czasu na skosztowanie specjałów kuchni albańskiej i kąpiel w ciepłych wodach Adriatyku.

Orientacyjna trasa przejazdu

PROGRAM WYpRAWY

DZIEŃ 1

Spotykamy się 20 października o godz 9:00 na parkingu w miejscowości Zwardoń (49°30’38.3″N 18°58’32.5″E), następnie przekraczamy granicę z republiką Słowacji. Przejazd przez Słowację i Węgry, przekraczamy granicę z Serbią w zależności od kolejki oczekujących a następnie udajemy się do miasta Hajdukowo na nocleg zaplanowany w urokliwej winnicy.

DZIEŃ 2

Po śniadaniu wyruszamy w dalszą drogę na południe w kierunku Belgradu, a następnie odbijemy na południowy-zachód w kierunku granicy z Czarnogórą którą postaramy się przekroczyć w tym dniu. Nocleg na dziko w pobliżu granicy.

DZIEŃ 3

Ruszamy w kierunku Albańskiej granicy traktując Czarnogórę również jako kraj tranzytowy (Krótkie zwiedzanie tego pięknego kraju, jeżeli czas pozwoli planujemy zrealizować w drodze powrotnej). Po przekroczeniu granicy czekać nas będzie przeprawa przez liczne przełęcze i serpentyny w Górach Północno-albańskich zwanych również górami Przeklętymi. Tego dnia planujemy dotrzeć w okolice Parku Narodowego Thethit, gdzie rozpijemy obozowisko na wysokości ok 700 m n.p.m, w otoczeniu malowniczych górskich szczytów.

DZIEŃ 4

Pobyt w Górach Przeklętych. Jeżeli grupa wyrazi chęć, możemy wybrać się na krótki trekking na jeden z dostępnych szlaków, w innym przypadku ruszamy w dalszą drogę, na której czekać nas będzie sporo off-roadu i pięknych widoków. Nocleg planowany jest na dziko w zależności od pokonanych w tym dniu kilometrów.

DZIEŃ 5

Zjeżdżamy z gór w okolicy miasta Szkodra, następnie udajemy się na zwiedzanie jednego z najstarszych historycznych obiektów w całej Albanii a mianowicie Zamku Rozafy z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto Szkodra i okolice. Na terenie twierdzy znajduje się również muzeum i kawiarnia. W godzinach popołudniowych wyjeżdżamy z miasta w kierunku południowym. Nocleg planujemy na klifowym wybrzeżu w okolicy miasta Durres.

Fot. Widok z zamku Rozafy na rzekę Drin i okolicę Szkodry. Fot Jarosław Banaszek

DZIEŃ 6

Okrążając Durres, które to stanowi ogromny nadmorski kurort udajemy się na południe w okolice jednej z największych i najpiękniejszych lagun nad całym Morzem Adriatyckim – Lagunę Karavasta. Jest ona częścią Parku Narodowego Divjaka-Karavasta. O walorach przyrodniczych tego miejsca chętnie opowiem państwu na miejscu. Czekać nas tutaj będzie kolejny off roadowy odcinek w otoczeniu dzikiej przyrody. Po jego przejechaniu dotrzemy na plażę na której to rozbijemy obozowisko.

Fot.2 Górzyste wybrzeże w okolicach Durres. Fot. Jarosław Banaszek

Dzień 7

Ten dzień planujemy przeznaczyć na plażowanie i kąpiel w ciepłych wodach Adriatyku, gdyż jest to idealne do tego miejsce. Chętni mogą również podjechać na wieżę widokową w pobliżu dyrekcji parku (ok 5km) oraz pospacerować po okolicznych szlakach turystycznych. W bliskiej odległości znajduje się również sporo restauracji w których można skosztować pysznych potraw kuchni albańskiej a w szczególności wyśmienitych ryb.

DZIEŃ 8

Po śniadaniu wyruszamy w dalszą drogę. Zmierzamy w kierunku miasta Berat położonego nad rzeką Osum. Miasto to jest potocznie znane jako miasto „tysiąca okien” ze względu na charakterystyczną architekturę. Zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. w Berat spędzimy jakieś 3 godziny, następnie wyruszymy w dalszą trasę, po przejechaniu ok 50 km znów zjedziemy z głównej drogi na szutrowy trakt prowadzący przez górskie przełęcze by dostać się na równoległa drogę prowadzącą do okręgu Gjirokastra w który położone jest miasto o tej samej nazwie. Jest to kolejne Albańskie miasto wpisane na listę UNESCO przez swoją wyjątkową architekturę, a fakt że położone jest ono na znacznym wzniesieniu, występuje tutaj całkiem spora ilość schodów dlatego potocznie zwane jest również miastem „tysiąca schodów”. Zwiedzamy miasto a następnie udajemy się na nocleg który planujemy spędzić na okolicznym kempingu lub w razie braku wystarczającej ilości miejsc na dziko za miastem.

DZIEŃ 9

Tego dnia jako pierwszą atrakcje planujemy odwiedzić tym razem przyrodniczy fenomen Albanii – Blu Eye – niewielkie jezioro zasilane podziemnym źródłem. Występuje tutaj krystalicznie czysta woda, a w otoczeniu rozkwita bujna roślinność. Następnie wyruszymy w dalszą drogę kierując się w stronę wybrzeża, po drodze zawitamy na jedną z piękniejszych plaż w Albanii – Gjipe Beach do której prowadzi kamienista wąska droga. Jeżeli grupa zechce możemy zostać tutaj na nocleg

Fot Plaża Gjipe Albania

DZIEŃ 10

Wyruszamy w kierunku głównej drogi, którą będziemy poruszać się przez dłuższy czas. Po drodze czekać nas będzie pokonanie przełęczy Llogara o wysokości 1027m n.n.p.m. z której rozpościera się niesamowity widok na całą Albańską Riverę. W oddali możemy również dostrzec grecką wyspę Korfu. Po pokonaniu wzniesienia będziemy poruszać się dalej główną drogą prowadzącą na północ do miasta Szkodra. Wieczorem planujemy dotrzeć na kemping zlokalizowany nad brzegiem jeziora Szkoderskiego, gdzie zjemy wspólną kolacje w lokalnej restauracji. Bedzie to nasz ostatni nocleg w Albanii.

Dzień 11

Przekraczamy granicę z Czarnogórą, następnie zmierzamy głównymi drogami na północ w kierunku Bośni i Harcegowiny. Czarnogóra jest wyjątkowym krajem wartym głębszego spenetrowania, lecz my z powodu braku czasu planujemy to zrealizować w osobnej wyprawie. Po drodze na granicę będziemy się poruszać wzdłuż wyjątkowo urokliwego kanionu rzeki Piva. Jest to jedna z piękniejszych widokowo dróg w całym kraju. Przekroczenie granicy, tranzyt przez Bośnie i Harcegowinę. Nocleg na trasie.

Fot. Kanion rzeki Piva. Czarnogóra. Fot Jarosław Banaszek

Dzień 12

Przejazd tranzytem przez Chorwację, Węgry, Słowację. Zakończenie wyprawy

Termin : 3 PAŹDZIERNIK – 14 PAŹDZIERNIK 2022

Długość trasy: ok 800km po samej Albanii + 2200km dojazd i powrót
Cała trasa powinna zamknąć się w granicach 3000km

Podsumowanie

  • podróżując do Albanii i innych krajów w tej części wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty,
  • należy jednak zabrać ze sobą zaświadczenie o odbytym szczepieniu przeciw COVID 19 lub negatywny wynik testu (sytuacja może się zmienić w każdej chwili)

Wymagania dotyczĄce samochodu

  • planowaną trasę można przejechać również samochodem typu SUV bez większych modyfikacji jak to ma miejsce w profesjonalnie przygotowanych terenówkach, (pojazd taki musi jednak posiadać sprawny napęd 4×4 oraz opony terenowe typu A/T – opony szosowe nie nadają się na kamieniste górskie drogi !)
  • zielona karta pojazdu
  • wyposażenie biwakowe, miejsce do spania w namiocie bądź w samochodzie,
  • warto zabrać nawigację samochodową
  • zalecamy zabrać zapas podstawowych płynów eksploatacyjnych pojazdu (chociaż po 1L), zapasowe paski, krzyżak do wału, łożyska koła, przewody gumowe, elektryczne a nawet zapasowy akumulator
  • zalecamy również zrobić solidny przegląd układu hamulcowego w swoim pojeździe, gdyż w Albanii będziemy poruszać się w większości górskimi krętymi drogami o znaczącym stopniu nachylenia powierzchni.

Koszty

Opłata za udział w wyprawie wynosi 2000zł (załoga jednego pojazdu)
Zabierzemy max 7 załóg

Cena obejmuję :

  • opiekę i pilotaż przez organizatora wyjazdu
  • ubezpieczenie na całej trasie
  • pamiątkowe koszulki i inne gadżety

Cena nie obejmuje:

  • Paliwa (W Albanii paliwo jest nieco droższe niż w Polsce po ok 8,50zł/l (stan na 6.06.2022)
  • kosztów pobytu na kempingach (50 euro)
  • wyżywienia oraz wydatków osobistych (ceny posiłków i produktów żywnościowych są obecnie nieco tańsze niż w Polsce, chociaż z roku na rok obserwuję się tendencje zwyżkową)

Spodziewaj się

Off Road
30%
Tereny górzyste
78%
Trudność
30%

Wszystkie nasze wyprawy zawierają:

NIEZAPAPOMNIANĄ PRZYGODĘ OFF-ROAD

Nasze trasy staramy się planować tak aby przebiegały przez obszary o szczególnych walorach krajobrazowych. Łącząc odcinki o różnym stopniu trudności przejazdu.

OBCOWANIE Z NATURĄ

Większość naszych wyjazdów nastawiona jest na kontakt z przyrodą. Staramy się w miarę możliwości unikać zatłoczonych i hałaśliwych miast na rzecz spokojnych zakątków

OGRANICZONĄ LICZBĘ UCZESTNIKÓW

Ze względu na Państwa bezpieczeństwo i opiekę z reguły jednego przewodnika staramy się nie zabierać na wyprawy zbyt dużych grup. Jeżeli dana wyprawa cieszy się dużym zainteresowaniem możemy uruchomić dodatkowych termin.

DOBRĄ ATMOSFERĘ

Służymy pomocą, doradzamy, jak również staramy się pogodzić interesy całej grupy. traktujemy wszystkich na równo, nikogo nie wywyższając.